top of page

A Timár Archívum sorozat harmadik része Timár Sándor mezőségi, Kis-Szamos völgyi gyűjtéseibe, és az azokból készült koreográfiák világába enged bepillantást. A hatalmas anyagból igyekeztünk - a teljesség igénye nélkül - olyan koreográfiákat kiválasztani, amelyek jól mutatják azt művészi inspirációt, amelyet ez a különlegesen szép folklór anyag jelentett Timár Sándor számára. A Timár Együttes előadásában láthatjuk a Bartók Béla Táncegyüttes számára készített legkorábbi , mezőségi anyagból készült Timár-koreográfiákat (Mezőségi táncok, “Meg kell a búzának érni…”), az érett alkotói korszak egyik legnagyobb hatású művét, a Vajdakamarási táncok című koreográfiát, illetve az Állami Népi Együttes számára koreografált lírai kamaraművet, a Széki táncokat.

mezoseg_adatkozlo_stripe.jpg

Megkerülhetetlen téma tájegységünk szempontjából az 1970-es években kibontakozó táncházmozgalom. Az első budapesti táncház ihletője a mezőségi Szék még szinte érintetlen, archaikus táncélete volt. A mozgalommá terebélyesedő táncházakban már a kezdetekkor, de ma is kiemelt szerepet játszik a Mezőség tánckultúrája.

 

A Timár Együttes tagjainak civil életét is áthatja a mezőségi táncok iránti rajongás: sokszor, sokféle alkalommal táncolják, mint sajátjukat. Filmünket végigkíséri, ahogyan a táncosok ilyen színpadon kívüli szituációban is megmutatják, mit jelent számukra ez a világ, ám ezúttal szűkebbre vonva a határt: Timár Sándor gyűjtéseiből elevenítik meg egy-egy kedves adatközlő táncát. A táncfelvételek mellett Timár Sándor nagy mennyiségű hangszeres és vokális népzenét is gyűjtött a Mezőségen és a környező folyóvölgyekben. Egy kevéssé ismert felvételének, a Füzesmikolán rögzített román lakodalmi muzsikának anyagából is hallhatunk részleteket filmben. A mezőségi adatközlőkkel készített interjúink nyomán megelevenednek, és személyes közelségbe kerülnek hozzánk a gyűjtéseken látható emberek. Timár Sándor nagy pályatársa, Novák Ferenc, zenei munkatársa, Sebő Ferenc és a tanítványok sora (Varga Zoltán, Timár Böske, Zsuráfszky Zoltán, Mihályi Gábor, Hortobágyi Gyöngyvér), valamint szakértőnk, Dr. Pávai István népzenekutató megszólalásaiból a Timár-életmű fontos elemei, a táncházmozgalom indulása és az Állami Balett Intézetben elkezdődő néptáncos képzés jelentősége is körvonalazódik előttünk.

mezoseg_inteju_alanyok.jpg

Közreműködtek a Timár Együttes táncosai:

Antalóczy Kinga
Babay Kristóf
Bács Annamária
Balogh Ákos
Béres Merse
Bogár Réka
Imre András
Kiss Benedek

Kiss Jázmin
Kiss Zente
Komporday András
Komporday Tamás
Kovács Kinga
Lányi Anna
Lehóczky Éva
Mérő Santucci Gabriel
Nagy Bálint
Nagy Borbála
Nagy Dávid
Peták Imola
Péterffy Borbála
Petőcz András
Reményi Sára
Rév Júlia
Ruzsa Lili
Suzuki Jin
Szondi Panni
Tolnai Baba Sarolta
Weidinger Péter

Közreműködő

zenészek:

Vizeli Bálint
Samu Zoltán
Fábi János
Szabó Dániel
Blumenschein Alinka
Böröcz Balázs
Könczei Bálint
Timár András

Film stáb:

Pásztor Péter
Rigler Dávid
Komporday Tamás
Vajda Gergely
Timár Mátyás
Bükki Bence

Kósik Attila

Sörös András

A filmet rendezte:

 

Timár Mihály és Timár Mátyás

mma_logo.png
zti_logo_archiv.png
csoori_logo.png
timar_logo.png
TTA-javitott.jpg
csillagszemu_logo_transparent.png
timar_alapitvany_logo_02.png
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page