top of page

Filmünkben megjelennek a Mester archív fénykép- és filmfelvételei, megszólalnak olyan eleki adatközlők, akik az első, 1954-es gyűjtés óta ismerik őt. Sajnos a méhkeréki archív felvételeken szereplők közül már senki sem él, így az ő nevükben is beszél Timár Sándor méhkeréki gyűjtéseinek jelentőségéről Patyi Zoltán, a méhkeréki hagyományőrzők jelenlegi vezetője. Dr. Felföldi László táncfolklorista és Sebő Ferenc népzenekutató mint közeli munkatársak méltatják Timár Sándor gyűjtő tevékenységét a magyarországi román településeken. Zenészeink a kiemelkedően fontos eleki hangszeres gyűjtések anyagából külön is adnak egy kis áttekintést.

ta_elek_mehkerek_poster_01.jpg

Timár Sándor pedagógiai módszerének lényegét, a hagyomány élő továbbadásának lehetőségét szeretnénk bemutatni a koreográfiákat megelőző nyitányban, amelyben a Timár Együttes tagjai egy eleki joc-ot, táncolnak végig minden koreográfiai megkötés nélkül. Az eleki és méhkeréki tánchagyományokat egymásba fonva bemutató Kezdődik a zsok című koreográfia 1968-ban készült a Bartók Béla Táncegyüttes számára, eredetileg Sári József zenei feldolgozására. A koreográfiát Timár Sándor később - a Sebő Ferenc és Halmos Béla nevével fémjelzett zenei korszakváltás után - átalakította, és ettől kezdve autentikus népzenei kísérettel adták elő. Filmünkön ezt az “újfolklorista” szellemű változatot mutatjuk be.
 

A Méhkeréki tapsos már az Állami Népi Együttes férfi tánckara számára készült 1985-ben, ez egyben Timár Sándor utolsó, méhkeréki anyagból készült műve.

A
Bihari román táncok című koreográfiával visszakanyarodunk a Bartók Béla Táncegyüttes élén töltött időkhöz, egyben a táncházmozgalom kezdeteihez: az 1972-ben született mű - címével utalva a trianoni határon átívelő bihari kulturális kapcsolatokra - egy teljes méhkeréki táncmulatság autentikus, de ugyanakkor színpadra alkalmazott bemutatása.

A filmünkben látható művekről Varga Zoltán táncművész, koreográfus - Timár Sándor egykori asszisztense majd utódja a Bartók Béla Táncegyüttes élén - beszél, aki táncosként maga is részese volt a két korábbi mű születésének. Filmünk végén a román folklór gyűjtésének és színpadra állításának jelentőségéről Kővágó Zsuzsanna tánctörténész mondja el gondolatait.

elek_mehkerek_stripe.jpg

Közreműködtek a Timár Együttes táncosai:

Antalóczy Kinga
Babay Kristóf
Bács Annamária
Balogh Ákos
Béres Merse
Bogár Réka
Halász Anna
Imre-Horváth András
Kiss Benedek
Kiss Jázmin
Kiss Zente
Lehóczky Éva
Nagy Bálint
Peták Imola
Petőcz András
Reményi Sára
Rév Júlia
Suzuki Jin
Szondi Anna
Tánczos Fanni
Timár András
Tolnai Baba Sarolta

Közreműködő zenészek:

Vizeli Bálint
Lipták Dániel
Blumenschein Alinka
Szabó Csobán Gergő
Nagy Gábor
Deáky Márton

Film stáb:

Pásztor Péter
Rigler Dávid
Komporday Tamás
Vajda Gergely
Czakó Adorján
Timár Mátyás
Bükki Bence

A filmet rendezte:

 

Timár Mihály és Timár Mátyás

mma_logo.png
zti_logo_archiv.png
csoori_logo.png
timar_logo.png
TTA-javitott.jpg
csillagszemu_logo_transparent.png
timar_alapitvany_logo_02.png
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page