top of page
side_poster_timar_sandor_5.jpg

Timár Sándor életművében elválaszthatatlanul fonódik egybe a táncművész-koreográfus, a folklorista gyűjtő és a táncpedagógus egyénisége. A három szál egymást feltételezi és támogatja. A fiatal Timár Sándor gyűjtő tevékenysége tudományos jellegű. Ebben döntő hatása volt barátja és munkatársa, Martin György személyiségének, aki a magyar és az egyetemes néptánc kutatás egyik legnagyobb alakja. Pályájuk közösen indult a SZOT Művészegyüttes táncosaként Molnár István keze alatt. Később Martin György a tudományos kutatás, Timár Sándor pedig a művészi, pedagógiai munka felé fordult, munkakapcsolatuk és barátságuk azonban egészen Martin György 1983-ban bekövetkezett haláláig megmaradt. Ezzel a munkamegosztással Timár Sándor gyűjtői motivációja is változott: a tudományos kutatás helyett a művészi-pedagógiai inspiráció keresése került a középpontba. Gyűjtéseit továbbra is megosztotta Martin Györggyel és munkatársaival, színpadi és pedagógiai tevékenységéhez pedig rendszeresen kérte tudós kollégái segítségét. A táncház mozgalom elindulása és Timár Sándor színpadi művészetének újfolklorista fordulata után újabb szempont került a gyűjtő terepmunka homlokterébe:

a fiatal táncosok számára közvetlenül tapasztalhatóvá tenni a néptáncot és a népzenét eredeti közegében és funkciójában. Ebben a korszakban tanítványok kisebb-nagyobb csoportjának kíséretében indult útnak, számos fiatal tanítványa kapcsolódott be a gyűjtő munkába. Timár Sándor a magyar nyelvterület szinte minden tájegységén megfordult gyűjteni. Hang- és filmfelvételeit, fényképeit és lejegyzéseit a Bölcsészettudományi Kutatóintézet Zenetudományi Intézete illetve a Hagyományok Háza őrzi, az anyag egy része digitális formában az érdeklődők számára az interneten keresztül hozzáférhető.

TIMÁR ARCHÍVUM FILMEK

timar_archivum_poster.jpg

A Timár Együttes új műsor- és filmsorozatot indított útjára Timár Archívum címmel, amelyben Timár Sándor folklórkutató tevékenységét és az abból táplálkozó koreográfiai munkáját kívánja bemutatni tájegységekre lebontva. A különböző alkotói korszakokban született koreográfiák mellett Timár Sándor archív film- és fényképfelvételeibe tekinthetünk be, illetve pályatársai, tanítványai, egykori adatközlői megszólalásaiból fokozatosan kirajzolódik előttünk a folklorista és a koreográfus Timár Sándor alakja.

TIMÁR ARCHÍVUM I.

GALGA-VIDÉK

ta_galgavidek_column.jpg

Sorozatunk első darabja Timár Sándor Galga- vidéki gyűjtő tevékenységét és három, különböző korszakban készült Galga menti koreográfiáját mutatja be. Az 1955-ben Martin Györggyel közösen indult, majd több más szakemberrel együtt is végzett Galga menti folklórkutató munka folyamatosan jelen volt Timár Sándor pályáján: Bag, Hévízgyörk, Kartal, Galgaguta, Zsámbok néptánc- és népzenekultúráját többször visszatérve kutatta, egy ideig a bagi hagyományőrző együttes munkáját is vezette. Első fennmaradt koreográfiája is e tájegység táncanyagából készült.

TIMÁR ARCHÍVUM II.

ELEK / MÉHKERÉK

ta_elek_mehkerek_column.jpg

Timár Sándor 1954-ben egy tíznapos gyűjtőút során végigjárta a magyarországi románlakta településeket, hogy képet alkothasson a hazai román kisebbség tánckultúrájáról. Ettől, az úttörőnek számító feltáró munkától kezdve évtizedeken át többször visszatért gyűjteni, elsősorban Elekre és Méhkerékre. Segítette az ottani hagyományőrző együttesek munkáját, emblematikus koreográfiái épültek ezekre a tánchagyományokra. Kis számú írásos folklorisztikai publikációinak többsége is az Elek környéki puszták román táncéletével foglalkozik.

ta_mezoseg_column.jpg

A találkozás a Mezőség és a környező folyóvölgyek néptánc- és népzenehagyományaival nemcsak Timár Sándor pályájának volt meghatározó eleme, hanem a táncházmozgalom indulásának és a színpadi néptánc újfolklorista szemléletű megújulásának is. A mezőségi dombok között megbúvó, az 1970-es években még viszonylag elzárt falvak hihetetlenül gazdag és archaikus folklóranyaga Timár Sándort is lenyűgözte: 1972-től kezdve - legtöbbször a kitűnő helyismerettel rendelkező barátja és munkatársa, Kallós Zoltán segítségével - több évtizeden keresztül járt vissza ide, több mint húsz településen készített hang- és filmfelvételeket. A film által ebbe a hatalmas anyagba csak bepillantást nyerhetünk, a számtalan mezőségi táncanyagra épülő Timár-koreográfiából pedig a legkorábbiakból válogattak a rendezők.

Életképek a gyűjtőutakról

timar_logo.png
TTA-javitott.jpg
csillagszemu_logo_transparent.png
timar_alapitvany_logo_02.png
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page